Глибина посадки часнику
Глибиною посадки часнику вважається відстань від вершини зубки до поверхні ґрунту, причому товщина шару застосовуваної мульчі на грядці в розрахунок не береться.
При вирощуванні часнику від того, наскільки правильно він посаджений, значною мірою залежить і майбутній урожай. При цьому дуже важливо посадити часник вчасно, але не менш істотно і те, як безпосередньо проводити посадку, особливо значимо, на яку глибину садити насіннєві зубчики або бульбочки часнику.
Для отримання врожаю головок зазвичай вирощують два види часнику – це часник озимий та ярий. На моєму дачній городі є і той, і інший.
При спілкуванні з друзями-городниками з різних регіонів і не тільки, у мене не раз виникала суперечка – на яку глибину садити часник. І ось що, виходячи з досвіду багатьох городників, з’ясувалося – для отримання максимального врожаю в різних регіонах часник садять теж по-різному. В залежності від місцевих умов вирощування (клімату, структури грунту, сортів часнику) глибина садіння зубків дуже сильно відрізняється, від 3-5 до 10-15 см, а подекуди часник заглиблюють навіть і до 20 см!
Навіть в одному і тому ж регіоні в залежності від ґрунту в одному місці часник садять глибоко, а в іншому – дрібно. В основному простежуються такі закономірності, чим щільніше і важче грунт, тим менше глибина посадки часнику, і чим холодніше зими, тим озимий часник треба садити глибше, інакше він просто може замерзнути. З урахуванням всього цього і підбирається для кожної конкретної місцевості глибина посадки та ярого і озимого часнику. Оскільки яровий часник садять навесні, і морози йому не загрожують, то, як правило, глибина посадки ярого часнику менше, ніж озимого.
Я на своєму городі саджу часник озимий на глибину 5 см, а ярої – на 2-3 см. Оптимальна глибина садіння на моїй ділянці була визначена дуже просто. На одній і тій же грядці посадив часник на різну глибину, позначивши при цьому кожен такий діляночку. Потім простежив, де найкраще ріс часник, і взяв цю глибину посадки за правило. Справа ця нехитра, але зате ефект вийшов непоганий – тепер часник і не вимерзає, і сходить вчасно, і дає непоганий урожай.
Наші сибірські зими часом бувають дуже суворі морози під мінус 50 не рідкість, та інший раз і снігу випадає мало, тому при посадці на таку відносно невелику глибину (до 5 см) мені доводиться застосовувати для захисту озимого часнику від холодів обов’язкове мульчування грядок. Для цього, використовую соснову хвою, якій покриваю грядки шаром товщиною близько 10 см. Тільки в цьому випадку можна бути впевненим, що часник не вимерзне в безсніжну зиму.
Часник під укриттям з хвої добре перезимував
В нашій місцевості (Алтай), якщо мульчування не робити, то треба садити часник глибше – не менше 10 див. Саме так саджу частина часнику навколо грядок моркви, кущів смородини, тобто там, де мульчі немає.
Дотримуватися це нехитре умова – садити зубчики часнику на правильно вибрану глибину нескладно, а ось нехтувати цим не слід. Якщо правильна посадка, то і сходи часнику завжди дружні, так згодом і урожай не підкачає!
А хороший чесночек – завжди є бажаним гостем на будь-якій кухні! Його можна їсти навіть просто з чорним хлібом з сіллю! Чудовий овоч – часник! За це цінують і поважають його люди споконвіку, і не дарма мудрі пращури назвали його – ЧАСНИК!